Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Provětrávaná fasáda je synonymem zdravějšího, úspornějšího a modernějšího bydlení. Jedná se o investici, která se pozitivně odrazí v hodnotě celého objektu. Větraná fasáda udělá dojem na rodinném i bytovém domě, komerčním centru a taktéž firemním sídle. A co všechno je dobré o ní znát?
Provětrávaná fasáda? Co si pod tím jenom představit...
Fasáda - jeden z nejdůležitějších prvků budovy. Neunikne žádnému oku, neboť je na první pohled viditelná. Ukazuje estetickou stránku domu, ale taktéž ovlivňuje celkovou kondici domu a zlepšuje jeho vlastnosti.
Provětrávaná fasáda je druh vnějšího zateplení. Jedná se o tzv. bezkontaktní zateplení domu. Mezi tepelným izolantem (nejčastěji minerální vatou) a fasádními deskami je vzduchová mezera, která díky komínovému efektu (proudění vzduchu) odvádí vlhkost z celého objektu. Konstrukci tak aktivně vysouší a zabraňuje tvorbě plísní.
A to je častým problémem českých domácností. Kombinace nových oken, nevětraných prostorů a zateplení polystyrenem často předchází vzniku škodlivé plísně. A právě tento problém dokáže vyřešit odvětrávaná fasáda. Dům v sobě tak nese příjemné benefity. Můžete volně dýchat a zároveň nepřicházíte o teplo. Nemovitost se tak stává dokonalým místem k bydlení, které je zdravé, energeticky úsporné a moderní.
Výhody na každém rohu budovy
- Fasáda poskytuje domu vynikající tepelně-izolační vlastnosti snižující náklady na vytápění. V létě naopak poskytuje ochlazení.
- Vzduchová mezera zajišťuje cirkulaci vzduchu. Ta nedovolí zkondenzování vlhkosti, jejíž důsledkem je škodlivá plíseň. Předejde se tak vzniku astmatu a alergie.
- Provětrávaná fasáda a kvalitní okna jsou dokonalým štítem, přes který se nedostane žádný rušivý hlučný element.
- Fasáda udržuje zdivo bez vlhkosti, čímž prodlužuje životnost celého domu. Aniž by namáhala konstrukci, vyrovnává tepelné rozdíly mezi interiérem a exteriérem.
- Bez povšimnutí odvádí dešťovou vodu, aniž by pronikla do tepelné izolace. Má delší životnost, která neztrácí na estetické atraktivitě ani po letech.
- Odpočívejte a hoďte nožky nahoru - fasáda od vás nevyžaduje žádnou náročnou péči.
- Překážkou pro ni není ani křivý podklad. Ten vyrovná a schová. Při opravě je možno fasádu rozebrat tak, aby nedošlo k poničení fasádních desek.
- Moderní designový vzhled vám zaručí variabilita. Architektonickou hodnotu podporuje i široké spektrum materiálových kombinací.
Jaké části v sobě skrývá provětrávaná fasáda?
První je tepelná izolace, která se neobejde bez kvalitní minerální vaty. Ta má skvělé tepelně-izolační vlastnosti a splňuje veškeré požární normy. Je dokonale tvarovatelná a přizpůsobí se tak roštu.
Druhá část, nosný rošt, slouží k upevnění fasádních desek, ale taktéž přenáší jejich zatížení a tlak větru do budovy. Tím je zajištěna stabilita pohledové části fasády.
Mezi roštem a stěnou domu je místo pro difúzní fólie. Ty umožňují průnik par do exteriéru a zabraňují vlhkosti.
Existují dva typy. Standardní a UV stabilní difúzní fólie. První typ se využívá u dřevěných palubkových provětrávaných fasád, jenž nemají přiznané mezery. Také v případě, že fasádní prvky tvoří konzistentní plochu bez mezer. Druhý typ se naopak používá pro fasády, kde prvky mají přiznané mezery.
Nikdy nepoužívejte fasádní polystyren – komínový efekt by v případě požáru urychloval hoření.
Neméně důležitým prvkem je spojovací materiál. Vzhledem k tomu, že se využívá v exteriéru, jsou nejvhodnější volbou vruty z nerez oceli. Jsou sice menší pevnosti a dražší, nicméně se vám odvděčí čistou a neposkvrněnou fasádou. Při jejich výběru vždy respektujte doporučení výrobce.
Další část tvoří fasádní desky. Jejich výběr je závislý na mnoha parametrech - podnebí, zátěži, prašnosti, riziku znečištění a další. Nejlepší je vždy se poradit s odborníkem.
Typy fasádních desek:
- Cementovláknité obložení fasády - hodí se téměř do každého prostředí díky vysoké odolnosti. Jsou tvořeny směsí cementu a siliky, jenž je vyztužena mineralizovaným celulózovým vláknem.
- Provětrávaná fasáda s dřevěným obkladem – odolnost jí poskytuje bakelitové jádro a dvě speciální povrchové fólie, chránící dřevěnou dýhu proti UV záření, nepříznivým vlivům počasí a mechanickému poškození.
- Keramický obklad – v sobě nese jeden z nejstarších a zároveň nejodolnějších materiálů. Je odolný vůči otěru i oděru. Je vhodný pro všechny typy budov. Od rodinného domu až po stavby s velkoplošnou fasádou.
- Porcelánové fasádní desky – jsou tvořeny luxusním tvrdým materiálem, který v sobě nese benefity nehořlavosti, lehkosti a odolnosti vůči atmosférickým vlivům.
Tím výběr vnějšího pláště ovšem nekončí. Použit můžete i další materiály jako dřevěné palubky, betonové či kamenné obklady, desky na bází kovů a další.
Při montáži fasády buďte obezřetní!
Správnou funkčnost zajistíte vhodně použitými materiály a profesionální montáží. Ta vyžaduje řádnou přípravu, zahrnující tvorbu tzv. kladečského výkresu, jenž respektuje spárořez a klad desek na fasádě navržený architektem. Z toho je pak odvozen systém podkladní konstrukce roštu a případně způsob upevnění obkladového materiálu na rošt.
Důležitý je projekt podkladního roštu, umožňující pracovníkům správně založit konstrukci roštu. Především ale zajistí dodržení všech technologických a statických podmínek, které jsou stanoveny výrobci konkrétních obkladových materiálů. Tím zajistíte správnou funkci provětrávané fasády a zachování záruky.
Můžete si také nechat vypracovat tzv. dílenskou dokumentaci, která specifikuje rozměry, na které bude obkladový materiál dále formátován při maximální optimalizaci prořezu. To zajistí nemalou úsporu nákladů.
A na co rozhodně nezapomenout?
- Tloušťka roštu určuje šířku provětrávané mezery mezi obkladem a izolantem. Její šířku by měl vždy vypočítat odborník.
- Na sílu tepelné izolace má výrazný vliv příprava podkladu, jehož nepřesnost způsobuje problémy při instalaci podkladů.
- Myslete na kvalitní a času vzdorný spojovací materiál. Ideální volbou je nerez.
- Nezapomínejte na ochranu před hlodavci. Minerální vata v nich evokuje dokonalý prostor pro hnízdo. Nasávací hranu opatřete mřížkou. Pokud není místo, kudy by škůdci prolezli, pak stačí ochrana spodní hrany.
Bezúdržbovost - jedna z největších výhod provětrávaných fasád. Bydlíte v prašné části? Pak stačí objekt jednou ročně opláchnout vodou a čistota je zajištěna.
Jaký typ provětrávané fasády si vybrat?
Fasádní desky SILBONIT
- Cementovláknité desky v sobě exkluzivní vzhled, odolnost a ekologickou šetrnost.
- Nabízíme ve 3 varianty a 4 povrchové úpravy.
- Velmi odolné proti nepříznivým přírodním vlivům.
- Ekologicky nezávadné, nehořlavé a bez obsahu azbestu.
- Jejich realizací splníte přísné ekologické, hygienické a požární normy.
Fasádní desky PARKLEX
- Exkluzivní přírodní design, variabilita barevných odstínů.
- Intenzivní odolnost proti atmosférickým vlivům a také UV záření.
- Desky nevyžadují náročnou péči. Vynikají absolutní bezúdržbovostí.
- Dlouhodobá životnost je samozřejmostí. Dosahuje 30 let.
- Dopřejte si tu nejlepší kvalitu, prověřenou evropskými testy.
Fasádní obklady KRONOART
- S těmito obklady doslova zazáříte barevnou stálostí.
- Chcete zajímavou výplň balkónu? I tak můžete obklady využít.
- Vyniká kvalitním povrchem, který se stane překážkou pro nepříznivé venkovní vlivy.
- Exkluzivně si můžete vybrat individuální design desek.
- Desky poskytují mechanickou stálost, odolnost vůči požáru a vandalismu.